Internetowy Serwis Informacyjny Gminy Wilczyce!

Switch to desktop Register Login

Daromin

W dniu 29 września 2013 r. w Darominie miała miejsce podwójna uroczystość dla tej małej wspólnocie parafialnej diec. sandomierskiej. Mianowicie odpust parafialny ku czci św. Michała Archanioła oraz 40 rocznica wybudowania i poświęcenia nowej świątyni.

Obecna świątynia jest już trzecią w historii tej parafii, która w roku ubiegłym obchodziła 75 lat swego erygowania i istnienia. Obecny dom Boży wznosili parafianie daromińscy w latach 1970-73 pod pasterskim okiem ks. Proboszcza Tadeusza Gębki, obecnie emeryta diec. radomskiej. Był on jednym z celebransów uroczystej sumy jubileuszowej i odpustowej w Darominie. Głównym celebransem i kaznodzieją był ks. Dr Jerzy Dąbek, wik. gener. diec. sandomierskiej, proboszcz św. Józefa w Sandomierzu. Wygłosił on piękne słowo Boże o II patronie wspólnoty w Darominie, św. Michale Archaniele i wlał w serca wiernych ducha wiary, nadziei i miłości oraz męstwa w wyznawaniu Boga na każdym miejscu życia, na wzór św. Michała, którego zawołaniem są słowa: „Któż jak Bóg”. Liturgię tej podwójnej uroczystości ubogaciła swoim pięknym śpiewem miejscowa schola, radni parafii, którzy szli w procesji z darami oraz czytali słowo Boże i modlitwę wiernych oraz ministranci i licznie zebrani wierni wraz z gośćmi. Specjalnym punktem święta w Darominie był wykład p. dr Marty Trojanowskiej z Przemyśla połączony z prezentacją komputerową o historii dzwonów w Darominie, która jest szczególna i wyjątkowa w skali kraju, w historii Ludwisarni Felczyńskich z Przemyśla, która je wykonała a nawet poza jego granicami. Parafianie dowiedzieli od dr Trojanowskiej, że być może w sprawę fundacji pięknych i o wyjątkowym brzmieniu zestawu 5 dzwonów o ornamentyce rzymskiej, mógł być zamieszany ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce przedwojennej, abp Achille Ratti, późniejszy pap. Pius XI. Czynił tę fundację w Darominie na prośbę i za usilnym staraniem założyciela parafii ks. dr Michała Łagockiego, który studiował wówczas w Rzymie teologię. Był to rok 1936.

Parafia daromińska szczyci się odtąd zestawem pięciu dzwonów, które noszą imiona: największy „Józef”, Piotr, Paweł, Jan i Andrzej”. Łącznie ważą 1 225,5 kg. Pamiętają one jako jedyne czasy pierwszego kościoła w Darominie, który był wzniesiony jako drewniany i spłonął w czasie II wojny światowej. Dzwony uratowali parafianie, zakopując je przed Niemcami w różnych miejscach parafii. Cieszą swoją piękną harmonią i zdobieniami wszystkich parafian i gości do dziś, którzy ich słuchają z zachwytem i trochę nam zazdroszczą.

Wszyscy uczestnicy podwójnego święta w Darominie mogli więc dowiedzieć się, jakie skarby posiadają przy swoim kościele i komu je zawdzięczają. Wszyscy również na koniec otrzymali od proboszcza ks. Piotra Szpyta pamiątkowe obrazki ze św. Michałem i specjalną modlitwą do swojego patrona. Mogli również zobaczyć specjalny album z poświęcenia swojej świątyni, który ofiarował parafii ks. Tadeusz Gębka, budowniczy kościoła i gość specjalny uroczystości w Darominie.

czwartek, 03 październik 2013 14:58
Dział: Daromin
Napisane przez
Czytaj dalej... 1